HYROX – Mitä se on?
HYROX on vauhdilla valloittanut maailman kuntoilupiirit ja on nyt rantautumassa Suomeen. Hyrox yhdistää kestävyys- ja voimaharjoittelun, tarjoten haastetta ja elämyksiä niin harrastajille kuin tavoitteellisille urheilijoille.
Mitä HYROX on?
HYROX Race on kuntourheilutapahtuma, joka yhdistää juoksun ja kahdeksan erilaista toiminnallista harjoitusta. Kilpailun tavoitteena on suorittaa kaikki osiot mahdollisimman nopeasti. Laji sopii kaikentasoisille urheilijoille, ja osallistujat voivat kilpailla yksin, pareittain tai joukkueena. Tapahtumat tarjoavat mahdollisuuden kisata sekä harrastesarjassa että ammattilaistasolla.
Tyypillinen HYROX Race sisältää kahdeksan yhden kilometrin juoksuosuutta, joita seuraavat toiminnalliset harjoitukset, kuten kelkan työntö, soutu, seinäpalloheitot ja burpeet. Tämä yhdistelmä tekee kilpailusta fyysisesti vaativan, mutta samalla kaikille saavutettavan. Liikkeet perustuvat luonnollisiin liikemalleihin, eivätkä ne vaadi erityistä osaamista.
Power Center on Keravan ainoa virallinen HYROX Training Club!
HYROX harrasteryhmät
HYROX treenit
HYROX-harjoittelu vaatii sekä voimaa että kestävyyttä. Perusharjoittelu kannattaa aloittaa peruskunnon parantamisesta, sillä juoksumatkat ovat lajin ydin. Tässä muutama esimerkki treeneistä:
- Juoksuintervallit: Parannamme vauhtikestävyyttäsi vaihtelevilla juoksuvedoilla.
- Voimaharjoittelu: Keskitymme kokonaisvaltaisesti jalkojen, keskivartalon ja ylävartalon voiman kehittämiseen. Esimerkiksi kelkan työntö ja veto sekä seinäpalloheitot vaativat voimaa.
- Toiminnalliset liikkeet: Opettelemme liikkeet, joita kilpailussa suoritetaan, kuten soutulaite, hiihtolaite, burpeet ja askelkyykyt.
- Yhdistelmäharjoitukset: Harjoittelemme juoksua, soutua, hiihtoa ja voimaliikkeitä yhdessä. Tämä valmistaa kehoa lajin vaatimuksiin ja kehittää kykyä palautua liikkeiden välillä.
HYROX - treenit Power Centerillä 13.1. – 16.5.2025:
MAANANTAISIN klo 18.30-19.30 HYROX harraste - Jesse
TIISTAISIN klo klo 18-19 HYROX harraste - Suski
KESKIVIIKKOISIN klo 17-18 HYROX harraste - Anna
TORSTAISIN klo 16-17 HYROX harraste - Jasmin
PERJANTAISIN klo 16.30-17.30 HYROX harraste - Jesse
HYROX kisat
HYROX-tapahtumien ilmapiiri on jotain, mikä pitää kokea itse. Vaikka kilpailu on intensiivinen, se on samalla hauska ja kannustava. Jokainen osallistuja kilpailee itseään vastaan, ja maaliviivan ylittäminen on jokaiselle suuri saavutus, kilpailet sitten millä tasolla tahansa.
Kilpailussa pääset haastamaan itsesi monipuolisesti, ja sen jälkeen tiedät tarkalleen, mitä osa-alueita sinun kannattaa kehittää. HYROX-tapahtumat ovat myös erinomainen tapa asettaa itselleen konkreettisia tavoitteita ja seurata kehitystä. Powerilla pääset halutessasi osallistumaan myös kilparyhmän harjoituksiin.
Ensimmäisiin HYROX kisoihin on tavoitteena osallistua vuonna 2025!
HYROX kisaryhmät
Haluatko mukaan?
Tule mukaan HYROX-treeneihin Power Centerille!
Voit osallistua HYROX-treeneihin hankkimalla POWERMIXX-kausikortin tai jäsenyyden.
Kevätkaudella 2025 HYROX-treenit sijoittuvat kestävyys- ja voimavalmennusryhmän alle, joten suosittelemme valitsemaan tämän ryhmän harjoittelua tukemaan. Kestävyys- ja voimavalmennusryhmä sisältää myös juoksukoulun, joka on erinomainen lisä HYROX-valmistautumiseen. Tämä ei kuitenkaan ole välttämätöntä – voit osallistua HYROX-treeneihin myös minkä tahansa valmennusryhmän kautta.
Tervetuloa mukaan!